تعریف حقوقی
زمان کنونی: 03-23-2017, 01:49 AM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: ali30
آخرین ارسال: ali30
پاسخ 1
بازدید: 1826

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تعریف حقوقی
12-10-2013, 12:41 PM
ارسال: #1
Exclamation تعریف حقوقی
بخش اول
توصیه های کلیدی حقوقی
تصادفی که منجر به خسارات می شوند در زندگی روزمره افراد جامعه خیلی رواج دارند قابل ذکر است که برای احقاق این مورد خسارت مالی محسوب می گردد و از جنبه کیفری خارج مستلزم دادخواست حقوقی با جلب نظر کارشناسان و تامین دلیل به همراه گزارش نیروی انتظامی بوده و خسارت وارده اخذ می گردد.
مدارک لازم :
1-دادخواست حقوقی 2-مدارک مالکیت خودرو 3-نظریه کارشناس و نیرو انتظامی 4-قرار تامین دلیل (که از طریق شوارهای حل اختلاف باید اقدام گردد)
مجازات گواه درواغ :
ماده 10 قانون انحصار وراثت : هر شاهدی که در موضوع تحصیل وراثت بر خلاف حقیقت شهادت دهد برای شهادت دروغ تعقیب و به مجازتی که برای این جرم مقرر است محکوم خواهد شد.
ماده 218 قانون مجازات عمومی : هر کس اعم از شهود مطلعین و ممیزین و اهل خبره درامور حقوقی شهادت دروغ بدهد و یا عالماً بر خلاف واقع اظهار عقیده کند که در حکم محکمه موثر گردد . خواه کتبی ، خواه شفاهی به حبس تادئی از یازده روز الی یکسال محکوم می شود و اگر در ازاء شهادت دروغ یا اظهار عقیده بر خلاف واقع وجه یا مالی گرفته باشد علاوه بر مجازات فوق به تادیه دو برابر آنچه که گرفته است محکوم می شود.
مقررات مربوط به گواهی
1-در موارد زیر گواه باید از دادن گواهی خودداری کند:
الف) در صورتی که بین گواه و یکی از اصحاب دعوی ظربت نسبی یا سببی تا درجه سوم از طبقه دوم باشد.
ب) در صورتی که بین گواه و کسی که گواه به ضرر او داده می شود دعوی مدنی یا جزایی فعلاً مطرح باشد و یا دعوی جزایی سابقا مطرح بوده و هنوز 5 سال در صورت جنایی بودن و 2 سال در صورت جنحه از صدور حکم قطعی نگذشته باشد.
پ) در صورتیکه بین گواه و یکی از اصحاب دعوی سمت خادم و مخدو می باشد.
2.ماده 1313 قانون مدنی – (شهادت اشخاص زیر پذیرفته نمی شود ) 1-محکومین به مجازات جنایی 2-محکومیت به امر جنحه مکه محکمه در حکم خود آنها را از حق شهادت دادن در محاکم محروم کرده باشد 3-اشخاص ولگرد و کسانی که تکدی را شغل خود قرار دهند 4-اشخاص معروفی به فساد اخلاق 5-کسانی که نفع شخص در دعوی داشته باشند 6-شهادت دیوانه در حال دیوانگی
در آژانس املاک قبل از اجام قولنامه به چه نکاتی باید توجه کنیم ؟
1-قبل از امضای هر سند مشاوره با افراد آشنا و مورد اطمینان دارای اطلاعات کافی
2-ملاحظه و مطالعه و بررسی اسناد مورد معامله از جهت اطلاع از وضعیت ثبتی آن ها
3-مشاهده یعنی محل مورد معامله
4-دقت در پاسه استعلامات مربوطه
5-آشنایی با ضوابط شهرداری
6-دقت در این که نسبت به ملک معامله معارض انجام نشود.
7-شناخت صاحب آژانس از حیث امانتداری و ایمان
8-بررسی سوابق اسناد اتومبیل
9-بررسی در مورد سابقه بدهکاری اتومبیل بدهی نداشته باشد
10-بررسی آخرین مالک اتومبیل و این که آیا فروشنده مالک است یا ماذون از سوی مالک است و امر از سمت اشخاص اخیر
11-انطباق پلاک و شماره شاسی و غیره با سند اتومبیل
12-امانتداری و ایمان صاحب آژانس
رعایت چه نکاتی در آژانس مسافرتی لازم است ؟
1-بررسی در مورد این که آیا آژانس مورد نظر مجوز قانونی دارد و رسمی است یا به ثبت رسیده است یا خیر؟
2-عدم توجه به توصیه های غیر قانونی آژانس ها در زمینه انتقال افراد به خارج از کشور و یا وعده های مربوط به مهاجرت
3-بررسی حدود اختیارات و مسئولیت آژانس ها
در مورد خرید و فروش تلفن چه می دانید ؟
1-بررسی در مورد اینکه تلفن مورد معامله قابلیت انتقال از نقطه ای به منطقه دیگر را دارد .
2-آیا فروشنده خود مالک است .
3-تلفن مورد معامله فاقد بدهی باشد.
4-کیفیت انجام انتقال امتیاز مشترک به خریدار چگونه است آیا فاقد منع قانونی است یا خیر؟
آیا می دانید آثار صدور چک بلا محل چه می باشد؟
1-پیگرد کیفری اعم از حبس و جریمه نقدی
2-فروپاشی اعتبار اقتصادی فرد در جامعه
3-ایجاد اختلال در نظام بانکی کشور
4-اختلال و تلاش در روابط خانوادگی
5-کاهش اعتماد عمومی
6-تاثیر نامطلوب اختلالات فوق بر کودکان
7-تحمیل زندانی بیش از ظرفیت بر زندان ها و عوارض و عواقب نامطلوب حاصل از آن
از حقوق زوجین نسبت به یکدیگر چه می دانید ؟
1-زن و شوهر مکلف به حبس معاشرت با یکدیگرند.
2-زن و شوهر باید در تحکیم مبانی خانواده و تربیت اولاد با یکدیگر همکاری نمایند.
3-نفقه وزوجه دایم به عهده شوهر است .
4-به زن در صورت عدم تمکین نفقه تعلق نمی گیرد.
5-در عده وفات زن حق نفقه ندارد.
6-زن باید در مننزلی که شوهر تهیه می کند سکونت نماید مگر در صورت خوف جانی ، مالی و شرافتی؟ و در صورت ثبوت در دادگاه می تواند در خانه جداگانه زندگی کند که در این صورت نفقه به عهده شوهر است .
7-شوهر می توان زن خود را از حرفه یا صنعتی که منافی مصالح خانوادگی یا حیثیت خود یا زن باشد منع کند.
8-زن می تواند مستقلاً در دارایی خود هر گونه تصرفی بنماید.
9-در خاتمه می توان گقت که ارتباط زوجین ریشه در مسائل روحی و اخلاقی افراد دارد رعایت حقوق انسانی و حفظ و تکریم شرافت متقابل بیش از قوانین خشک و بی روح اهمیت دارد.
تعریف افراز ملک مشاع و دعوی غیرمالی: افراز مربوط به اداره ثبت اسناد و املاک می باشد و متقاضی افراز مستقیماً به واحد ثبتی مربوطه مراجعه می نماید ولیکن افراز دستور فروش ملک مشاع توسط دادگاه صورت می پذیرد و بدین شرح که پس از تنظیم دادخواست و پس از ارجاع شعبه و ثبت آن وضعیت ثبتی استعلام می شود. چنانچه پلاک ثبتی به نام خواهان یا مورث ایشان باشد دستور فروش صادر می گردد نهایتاً پس از ابلاغ دادنامه به طرفین بدون نیاز به صدور اجراییه یک برگ از دادنامه جهت اجرا به اجرای احکام مدنی ارسال می گردد. متذکر می گردد. هزینه دادرسی در مرحله تجدید نظر برای دعاوی غیرمالی مثل دادگاه بدوی است.
تعریف استرداد فرزند: چنانچه فرزند مشترک بعد از جدائی زوجین در نزدیکی از آنها باشد و به موجب رای دادگاه می بایست پس از مهلت قانونی فرزند مشترک به یکی دیگر از والدین واگذار گردد و نگهدارنده طفل از استرداد آن سر باز زند دیگری حق مراجعه به محاکم قضایی را دارد.
تعریف اثبات نسب: چنانچه زوجین بعد از ازدواج به هر دلیلی پس از بچه دار شدن منکر انتصاب آن به خود باشند یا به فوت یکی از والدین فرزند تقاضای سبب نماید تا دلایل قانونی خود به محاکم قضایی مراجعه خواهد کرد.
اجرت المثل: از حقوق زوجه است (جدای از مهریه) که بعد از طلاق می تواند مطالبه نماید قابل ذکر است که زوجه بین تقاضای اجرت المثل و نصف دارایی زوج یکی رای می تواند انتخاب نماید و یا قبول یکی مستحق دیگری نسبت و حقی است که زوجه بر اساس نقش و شانی که در زندگی داشته است توسط خودش یا کارشناس تعیین می گردد.
استرداد جهیزیه: چنانچه زوجین به هر دلیلی نتوانسته زندگی مشترک خود را شروع و یا ادامه دهند و زوجه نیز جهیزیه خود را به منزل زوج برده باشد جهت جلوگیری از اثبات شدن اموال خود از زوج می تواند به محاکم قضایی مراجعه نماید.
منع تحصیل زوجه: چنانچه ادامه تحصیل زوجه موجب عسر و حرج در زندگی و موجب عدم انجام وظایف قانونی زوجه گردد زوج می تواند با مراجعه به محاکم قضایی مانع تحصیل گردد.
نحله: مالی است که از طرف شوهر به زوجه واگذار شده و بخشنده می وشد نحله در لغت به معنی بخشیدن است چنانچه زوج از واگذار کردن مورد مذکور امتناع ورزد و زوجه می تواند به محکمه مراجعه نماید.
تعریف تجویز انتقال منافع: به موجب ماده 19 قانون روابط موجر و مستاجر مصوب 2/5/1356 در صورتی که مستاجر محل کسب و یا پیشینه تجارت به موجب اجاره نامه حق انتقال به غیر داشته باشد می تواند برای همان شغل یا مشابه آن منافع مورد اجاره با سند رسمی به دیگری انتقال دهد مگر اینکه در اجاره نامه حق انتقال به غیر سلب شده باشد. صلاحیت ورود چنین دعوایی در محاکم تجدید نظر استان ... بر اساس تقویم خواسته ای که رد خواسته ای که دادخواست بدوی درج گردیده است تعیین می گردد. هزینه دادرسی در خصوص این دعوا بر ساس تقدیم رد دادگاه بدوی می بشند و دعوی تجویز انتقال منافع غیرمالی است.
تعریف تنظیم سندرسی اجاره (دعوی غیرمالی): به موجب ماده 75 از قانون رابط موجر و مستاجر مصوب 2/5/1356 در مواردی که بین موجر و کسی که ملک را به عنوان مستاجر در تصرف دارد اجاره نامه تنظیم نشده یا اگر تنظیم شده مدت آن منقضی گشته و طرفین راجع به تنظیم اجاره نامه یا تعین اجاره بها و شرایط آن اختلاف داشته باشند هر یک می توانند برای تعیین اجاره بها در مواردی که اجراه نامه در بین نباشد و تنظیم اجاره به دادنامه دادگاه مراجعه نمایند دادگاه میزان اجاره بها را از تاریخ تقدیم دادخواست تعیین می نماید . هزینه دادرسی این دعوی در مرحله تجدید نظر مثل دادگاه بدوی می باشد.
تعریف تعدیل اجرا بها : تعدیل اجاره بها یکی از دعاوی مالک مستاجر می باشد که بر اساس آن مالک می تواند با استناد به مقررات ماده 4 از قانونروابط موجر و مستاحر مصوب 2/5/1356 هز سه سال یک بار اجاره بها را بر اساس نرخ عادله روز افزایش دهد برای این کار از دادگاه تقاضای تعدیل می نماید و دادگاه با ارجاع امر به کارشناس رسمی دادگستری مبادرت به تعدیل اجاره بها می نماید هزینه دعوایی در محاکم تجدید نظر استان براساس تقدیم خواسته ای که در دادخواست بدوی درج گردیده است تعیین می گردد. فلذا هزینه دادرسی در خصوص این دعوی بر اساس دادگاه بدوی می باشد . تعدیل اجاره بها دعوی غیر مالی .
تعریف تهیه مسکن: از شرایط زندگی : تهیه امکانات و ایجاد حداقل شرایط برای فرزندان توسط زوج می باشد . بنابراین در شرایطی که زوج اقدام موثری ننماید زوجه می تواند از طریق محاکم قضایی درخواست خود را مطرح نماید.
تعریف ترک نفقه : چنانچه زوج از پرداخت نفقه خانواده خود استنکاف نماید درخواست زوجه یا فرزندان محکومیت کیفری را در صورت تحمل خواهد کرد .
تعریف تمکین : درخواست زوج از زوجه نسبت به ایفای وظایف شرعی و قانونی زندگی و زناشویی است که در صورت امتناع زوجه زوج به دادگاه مراجعه کرده و تفاض نشود ز زوجه را می نماید زیرا در صورت تمیکن بایست نفقه زوجه را توسط زوج تامین گردد.
- نفقه : مخارجی است که زوج باید بر اساس شرایط به زوجه پرداخت نماید .
تعریف نفقه : به معنی مخارج روزمره زندگی است که بر اساس شان خانواده همسر و میزان درآمد زوج زوجه مستحق دریافت آن می باشد.
تعین تکلیف : چنانچه زوج هیچ انگیزه ای برای ایجاد یک زندگی مشترک نداشته باشد و دراین خصوص و تهیه شرایط آن اقدامی ننماید / یا اینکه حکم طلاق را اخذ نموده ولی برای اجرای آن زوج را بالتکلیف بگذارد زوج می تواند به مراجع قضایی مراجعه نماید .
تعریف
تخلی ملک مسکونی : به موجب ماده 3 قانون روابط و مستاجر مصوب 26/5/1376 پس از انقضای مدت اجاره بنا به تقاضای موجر با قائم مقام قانونی وی تخلیه عین مستاجره در اجاره ی یا سند رسمی توسط دوایر اجرایی ثبت ظرف یک هفته و در اجاری یا سند عادی طرف یک هفته پس از تقدیم تقاضا تخلیه به دستور مقام قضایی شامل در شوراهای حل اختلاف می باشد . ضمناً هزینه دادرسی در محاکم تجدید نظر مثل دادگاه بدوی می باشد.
تعریف خصانت : به معنی سرپرستی و به عهده گرفتن امور افراد ضغیر و فرزند توسط والدین را می گویند و طبق قوانین جاری تا سن 7 سالگی بر عهده مادر می باشد مگر اینکه عدم صالحیت وی مشخص نشود و پس از 7 سالگی بر عهده مادر می باشد مگر اینکه عدم صلاحیت وی مشخص نشود و پس از 7 سالگی بر عهده پدر بوده مگر عدم صالحیت وی اعلام شود .
تعریف طلاق رجعی : نوعی از طلاق است که زوج تقاضا می کند و به اقتضای اینکه طلاق در دست اوست می تواند با پرداخت حقوق شرعی زوجه نامبرده را مطلقه نماید و البته دلایل قانونی خود را نیز باید مطرح نماید و چون در ایام عده فرصت بازگشت به زندگی را دارند و یا هر گونه تماس زوجین موجب بازگشت از طلاق محسوب می گردد رجعی تلقی می گردد.
تعریف فسخ نکاح: به معنی ابطال و از بین بردن قرار بین بردن قرار بین دو نفر که متعهد به آن شده اند و برای فسخ آن دلال مواجه نیز باید طرح گردد و فسخ نکاح نیز به معنی از بین بردن قرار داد نکاحیه بین زوجین است .
تعریف مهریه : از حقوق شرعی زوجه طبق سند نکاحیه است که می تواند مطالبه نماید و چنانچه زوج نتواند آن را پرداخت نماید مراتب اعیار خود را با دلایل موجه به عرض دادگاه رسانده تا شرایط پرداخت آن فراهم گردد.
منع اشتغال زوجه : چنانچه اشتغال زوجه مانع از وظایف شرعی و قانونی اش گردد زوج تقاضای منع اشتغال زوجه را از محاکم قضائی خواهد نمود و زوجه نیز چنانچه در زمان عقد شاغل بوده باشد و د عقد نامه نیز ذکر شود می تواند اعتراض نماید.
بخش دوم توصیه کلیدی کیفری
تعریف آدم ربایی: ربودن یا مخفی کردن اشخاص به قصد مطالبه وجه یا مال به قصد انتقام یا به هر منظور دیگر یا تهدید یا حیله یا طریق دیگر آدم رباعی است. اثبات آن نیاز به اعلام شاکی خصوصی دارد که به دستور مقامات قضایی توسط مامورین انتظامی یا امینی به هدایت شاکی انجام خواهد شد.
تعریف افترا توهین و هتک حرمت : هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جراید یا نطق در مجامع یا هر وسیله دیگری به کسی امری راحت بی نیت دهد یا آنها منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب شود و شخصی را با الفاظ رکیک و ناپسند از قبیل فحاشی و غیره خطاب نماید به وی توهین نموده و موجبات هتک حرمت او را فراهم کرده است .
تعریف برقراری رابطه نامشروع : عبارت از طرح دوستی بین زن و مردی که هر دو یا یکی از آنها دارای همسر شرعی و قانونی هستند می باشد همچنین دختر و پسری که هیچ گونه رابطه زوجیت بین آنها وجود نداشته باشد در محل خلوت و دور از چشم دیگران به منظور ارضای هوسهای شهوانی رابطه برقرار نمایند.
تعریف دزدیدن طفل : هر کسی طفلی که تازه متولد شده است بدزدد یا مخفی کند یا او را به جای طفل دیگری که متعلق به زن دیگری است قلمداد نماید مجازات می شود . مثلا کودکی در بیمارستان متولد شده وی توسط عوامل بیمارستان عمداً یا غیر عمد با طفل دیگری جابهجا شده است در اینجا والدین می توانند مدعی شوند راه های اثبات آن را از طریق آزمایشات مربوط از طریق پزشکی قانونی امکان پذیر می باشد.
تعریف گزارش خلاف واقع : چنانچه احدی از مامورین دولتی مثلا مامورین ابلاغ دادگستری یا نیرو انتظامی که مسئول ابلاغ اوراق قضایی به مخاطب بوده در حالی که به نشانی مندرج در ورقه مراجعه نکرده باشد. گزارش نماید که در تاریخ مربوط و به نشانی مندرج در اوراق مراجعه نموده لیکن مخاطب تغییر مکان داده است در صورتی که مخاطب مدعی شود و اثبات نماید در تاریخ فوق نه تنها تغییر مکان نداده بلکه خود و خانواده اش همچنان در نشانی مندرج در ورقه قضایی حضور داشته اند گزارش مامور خلاف واقع محسوب خواهد شد.
تعریف کلاهبرداری: هر کس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکتها یا تجارتخانه ها یا کارخانه ها یا موسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیر واقع امیدوار نماید یا از حوادث و پیش آمدهای غیره واقع بترساند و یا اسم و یا به عنوان مجهول اختیار کند و یا به یکی از وسایل مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر وجوه اموال یا اسناد یا حوالجات یا قبوض یا مقاصا حساب و امثال آنها را تحصیل کند و از این راه مال دیگری را ببرد کلاهبردار محسوب می گردد.
تعریف کیف زنی و جیب بری : فردی در خیایان و بازار شلوغ در حرکت و یا در حال خرید بوده و شارقین با استفاده ازدحام جمعیت و شلوغی کیف یا جیب او را بریده پول – اشیاء و مدارک لازم موجود در آن را به سرقت برده اند. پس از دقایقی متوجه می شود که محتوی کیف و یا جیبش به سرقت رفته است هر چند قادر به معرفی شخصی نیست اما لازم است مراتب را به دادستان اعلام نماید تا شاید از طریق جستجوی پلیس سارق شناسایی شود.
تعریف کیف قاپی: کیف قاپی عبارت است از ربودن کیف و یا هر چیز دیگری سارقین حرفه ای که با استفاده از موتور سیکلت صورت می گیرد . مثلا فردی از بانک مبلغ هنگفتی پول گرفته سارقین او را تحت تعقیب قرار می دهند و در فرصت مناسب کیف یا بسته پول او را از دستش قاپیده به سرعت محل را ترک می نماید در اینجا لازم است صاحب مال مراتب را جهت شناسایی سارقین به داستان محل وقوع حادثه اطلاع دهد.
تعریف خیانت درامانت : خیانت در امانت از جرایم زیان آور به حقوق خصوصی در مصالح عمومی است رضایت مدعی خصوصی به استرداد شکایت موضوع حق الناس است از قبیل سفته چک قبوض تصاحب اتلاف مفقود کردن بردن مال به طور امانی و استعمال کردن اموال مقتول و غیر مقتول و نیز آن چه که به طورامانی به شخصی سپرده شود به نفع خود استفاده نماید خیانت درامانت محسوب می شود.
تعریف مزاحمت تلفنی : چنانچه فردی تلفنی و بدون دلیل به طور مکرر موجبات سلب آسایش دیگری را فراهم سازد صرف نظر از اینکه عمل او با فحش و توهین همراه باشد یا نباشد جرم است و فرد می توان با اعلام مراتب به دادستان شهرستان محل وقوع جرم نعقیب رفع مزاحمت او را خواستار شود.
تعریف قتل عمد : الف – مواردی را شامل می شود که قاتل با انجام کاری قصد کشتن فرد معین یا فرد یا افرادی غیر معین از یک جمع را دارد . خواه آن کار نوعا کشنده باشد خواه نباشد ولی در عمل سبب قتل شود ب)مواردی که قاتل عمداً کاری را انجام دهد که نوعا کشنده باشد هر چند قصد کشتن شخص را نداشته باشد ج) مواردی که قاتل قصد کشتن را ندارد و کاری را که انجام می دهد نوعا کشنده باشد و قاتل نیز به آن آگاه باشد راههای ثبوت قتل در دادگاه عبارتند از : 1-اقرار 2-شهادت 3-قسامه 4- علم قاضی
تعریف قتل عمد : گاهی قتل دراثر بی احتیاطی یا بی مبادلاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت رانندگی اعم از وسایل نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی با متصدی وسیله موتوری اتفاق میافتد که اثبات آن نیاز به اقرار مقصر شهادت شهود گزارش پلیس و نظر کارشناس رسمی دارد .
تعریف تصرف عدوانی و مزاحمت و ممانعت از حق : هر کس با صحه سازی مانند پی کنی دیوار کشی تغییر حد فاصل از بین بردن مرز نهر کشی حفر چاه کاشتن درخت کشاورزی و امثال این اعمال به تهیه آثار تصرف در اراضی کشاورزی اعم از اینکه کشت شده با در آیش زراعی باشند یا در جنگل ها و مراتع ملی شده کوهستان ها باغ ها قلمستان ها منابع آن چشمه سازها نهرهای طبیعی و پارک های ملی تاسیسات کشاورزی و دامداری و دامپروری و کشف و صنعت و زمین های بایر یا موات و املاک و اراضی متعلق به دولت یا شرکت های دولتی اوقات و شهرداری ها یا املاک اراضی دیگران به منظور تصرف یا ذی حق معرفی کردن خود به دیگران مبادرت کند یا اقدام به هر گونه تجاوز و تصرف عدوانی با ایجاد مزاحمت با ممانعت از حق نماید مجازات کیفری دارد .
تعریف ترک انفاق: ترک انفاق عبارت است از خودداری و ندادن خرجی فرد به افرادی که تحت تکفل او می باشد مثلا ندادن خرجی شوهر به همسر پدر به فرزندانش – ولی قهری به نوه هایش
به منظور تسریع در رسیدگی رعایت مورد زیر ضروری است بخش (کیفری)
ماده 76 ـ در صورتی که ثابت شود شاکی تعمداً اقدام به طرح‌شکایت خلاف واقع نموده‌، به پرداخت خسارات طرف‌شکایت طبق نظر دادگاه محکوم خواهد شد.
الف) در صورتی که مستند شما شهادت شهود باشد. شهود خود را وقت رسیدگی حاضر و معرفی نمایید.
ب) چنانچه شکایت دیگری که در ارتباط کامل با شکایت فعلی دارد و در این دادگاه شعب دیگر مطرح است با توصیف موضوع شکایت کلاسه پرونده و مرجع رسیدگی دادگاه را قبلاً مشخص نمایید.
ج) در صورتی که به هر دلیلی قادر به شرکت در جلسه مقرر رسیدگی نباشید قبل از موعد با ارسال لایحه علت عدم حضور خود را با ذکر ادله آن به اطلاع دادگاه برسانید.
د) اوراق اخطار به ضمایم آن در محلی که در شکوائیه تعیین شده ابلاغ می گردد. در صورت تغییر نشانی فوراً محل جدید و مشخصات صحیح را به دفتر دادگاه اطلاع دهید.
به منظور تسریع رسیدگی رعایت مورد زیر ضروری است
بخش (حقوقی)
ماده 57: خواهان باید رونوشت یا تصویر اسناد خود را پیوست دادخواست نماید. رونوشت یا تصویر باید خوانا و مطابقت آن با اصل گواهی شده باشد.
ماده 58: در صورتیکه اسناد به زبان فارسی نباشد علاوه بر رونوشت یا تصویر مصدق ترجمه گواهی شده آن نیز باسد پیوست دادخواست صحت ترجمه و مطابقت رونوشت با اصل را مترجمین رسمی یا مامورسن کنسولی حسب مورد گواهی خواهد نمود.
ماده 60 : دادخواست و کلیه برگ های پیوست آن باید در دو نسخه و در صورت تعدد خوانده به تعداد آنها به علاوه یک نسخه تقدیم دادگاه شود.
ماده 96: خواهان باید اصل اسنادی را که رونوشت آنها را ضمیمه دادخواست کرده است در جلسه دادرسی حاضر نماید، خوانده نیز باید اصل و رونوشت اسنادی را که می خواهد به آنها استناد نماید در جلسه دادرسی حاضر نماید. رونوشت اسناد خوانده باید به تعداد خواهان به علاوه یک نسخه باشد.
الف) در صورتیکه مستند دعوی شما گواهی گواهان باشد، گواهی خود را در وقت رسیدگی حاضر و معرفی نمائید.
ب) چنانچه دعاوی دیگر که ارتباط کامل با دعاوی فعلی دارد و در این دادگاه یا شعب دیگر مطرح است با توصیف موضوع دعوی، کلاسه پرونده و مرجع رسیدگی دادگاه را قبلاً مستحضر نمائید.
ج) افزایش و یا تغییر خواسته دعوی در صورتی ممکن است که با دعوی فعلی مربوط و منشاء واحدی داشته باشد و تا پایان اولین جلسه دادگاه آن را اعلام نمائید.
د) در صورتی که به هر دلیلی قادر به شرکت در جلسه مقرر دادرسی نباشید قبل از موعد با ارسال لایحه علت عدم حضور خود را با ذکر ادله آن به اطلاع دادگاه برسانید.
ه) اوراق اخطاریه و ضمائم آن در محلی که در دادخواست تعیین شده ابلاغ می گردد در صورت تغییر نشانی فوراً محل جدید و مشخصات صحیح را به دفتر دادگاه اطلاع دهید.
مواردی از قانون آیین دادرسی کیفری
ماده 232: آراي دادگاه هاي عمومي و انقلاب در امور كيفري قطعي است مگر در موارد ذيل كه قابل درخواست تجديدنظر مي باشد -
الف - جرائمي كه مجازات قانوني آنها اعدام يا رجم است.
ب - جرائمي كه به موجب قانون مشمول حد يا قصاص نفس و اطراف مي باشد.
ج - ضبط اموال بيش از يك ميليون ريال و مصادره اموال 0
د - جرائمي كه طبق قانون مستلزم پرداخت ديه بيش از خمس ديه كامل است.
ه - - جرائمي كه حداكثر مجازات قانوني آن بيش از سه ماه حبس يا شلاق يا جزاي نقدي بيش از پانصد هزار ريال باشد.
و - محكوميتهاي انفصال از خدمت.
تبصره - منظور از آراي قابل درخواست تجديدنظر در مواردفوق اعم از محكوميت ، برائت ، منع تعقيب يا موقوفي تعقيب است.
ماده 233: مرجع تجديدنظر آراي دادگاههاي عمومي وانقلاب هرحوزه قضائي ، دادگاه تجديدنظر همان استان است ، مگر در موارد ذيل كه مرجع تجديدنظر آنها ديوان عالي كشور خواهد بود
الف - جرائمي كه مجازات قانوني آنهااعدام يا رجم باشد.
ب - جرائمي كه مجازات قانوني آنهاقطع عضو ، قصاص نفس يا اطراف باشد.
ج - جرائمي كه مجازات قانوني آنها حبس بيش از ده سال باشد.
د - مصادره اموال
ماده 239 :اشخاص زير حق درخواست تجديدنظر دارند
الف - محكوم عليه يا وكيل و نماينده قانوني او0
ب - شاكي خصوصي يا وكيل يا نماينده قانوني او0
ج - رئيس حوزه قضائي در خصوص جرائمي كه به موجب قانون تعقيب آنها به عهده او گذارده شده است.
ماده 240 : جهات درخواست تجديدنظر به قرار زير است.
الف - ادعاي عدم اعتبار مدارك استنادي دادگاه يافقدان شرايط قانوني شهادت در شهود و يا دروغ بودن شهادت آنها0
ب - ادعاي مخالف بودن راي باقانون .
ج - ادعاي عدم توجه قاضي به دلايل ابرازي .
د - ادعاي عدم صلاحيت قاضي يا دادگاه صادركننده راي .
تبصره - اگر درخواست تجديدنظر به استناد يكي از جهات مذكور در اين ماده به عمل آمده باشد در صورت وجود جهات ديگر مرجع تجديدنظر مي تواند به آن جهت هم رسيدگي نمايد.
ماده 242 - تجديدنظر خواهي طرفين نسبت به جنبه كيفري راي به موجب درخواست كتبي و باابطال تمبرهزينه دادرسي مقررصورت مي گيرد
تبصره 2- تجديدنظر خواهي محكوم عليه نسبت به محكوميت كيفري خود و ضرر و زيان ناشي از جرم مستلزم پرداخت هزينه دادرسي نسبت به امر حقوقي نمي باشد.
ماده 244- تجديدنظر خواه بايدحسب مورد درخواست يا دادخواست خود را به دفتر دادگاه صادر كننده راي يا بازداشتگاهي كه درآنجا توقيف است تسليم نمايد. دفتر دادگاه يا بازداشتگاه بايدبلافاصله آن را ثبت و رسيدي مشتمل بر نام تجديدنظر خواه و طرف دعواي او و تاريخ تسليم و شماره ثبت به تقديم كننده بدهد و همان شماره و تاريخ را در دادخواست يا درخواست تجديدنظر درج نمايد. دفتر بازداشتگاه مكلف است پس از ثبت تقاضاي تجديدنظر بلافاصله آن را به دادگاه صادر كننده راي ارسال دارد.
تبصره - چنانچه در خواست يا دادخواست تجديدنظر مستقيما" به دادگاه تجديدنظر يا ديوان عالي كشور تقديم گردد دفتر مرجع مذكور با قيدتاريخ وصول آنرا جهت اقدام لازم به دفتر دادگاه صادركننده راي ارسال مي كند.
موادی از قانون آیین دادرسی مدنی
ماده 336 - مهلت در خواست تجديد نظر اصحاب دعوا ، براي اشخاص مقيم ايران بيست روز و براي اشخاص مقيم خارج از كشور دو ماه از تاريخ ابلاغ يا انقضاي مدت واخواهي است .
ماده 337 - هر گاه يكي از كساني كه حق تجديد نظر خواهي دارند قبل از انقضاي مهلت تجديد نظر ورشكسته يا محجور يا فوت شود ، مهلت جديد از تاريخ ابلاغ حكم يا قرار در مورد ورشكسته به مدير تصفيه و در مورد محجور به قيم و در صورت فوت به وراث يا قائم مقام يا نماينده قانوني وراث شروع ميشود.
ماده 341 - در دادخواست بايد نكات زير قيد شود:
1- نام و نام خانوادگي و اقامتگاه و ساير مشخصات تجديد نظر خواه ووكيل او در صورتي كه دادخواست را وكيل داده باشد .
2- نام و نام خانوادگي ، اقامتگاه و ساير مشخصات تجديد نظر خواه خوانده
3- حكم يا قراري كه از آن در خواست تجديد نظر شده است .
4- دادگاه صادر كننده راي
5- تاريخ ابلاغ راي
6- دلايل تجديد نظر خواهي
ماده 343 - دادخواست و برگهاي پيوست آن بايد در دو نسخه و در صورت متعدد بودن طرف به تعداد آنها بعلاوه يك نسخه باشد.
ماده 348 - جهات در خواست تجديد نظر به قرار زير است :
الف - ادعاي عدم اعتبار مستندات دادگاه .
ب - ادعاي فقدان شرايط قانوني شهادت شهود
ج - ادعاي عدم توجه قاضي به دلايل ابرازي
د - ادعاي عدم صلاحيت قاضي يا دادگاه صادر كننده راي
ه - ادعاي مخالف بودن راي با موازين شرعي و يا مقررات قانوني
تبصره - اگر در خواست تجديد نظر به استناد يكي از جهات مذكور در اين ماده به عمل آمده باشد در صورت وجود جهات ديگر ، مرجع تجديد نظر به آن جهت هم رسيدگي مي نمايد .

احترام به قانون نشانه شخصیت است ادرس وبلاگ حقوقی http://adalatsara.blogfa.com/ مراجعه نمایید نظرتنان iman.zaherh@iran.ir بدهد
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ بازدید: آخرین ارسال
  تفاوت شکایت کیفری با دادخواست حقوقی در مورد چک salavati1 0 240 11-24-2016 10:35 PM
آخرین ارسال: salavati1
  فرق چک کیفری و حقوقی چيست؟ salavati1 0 202 11-24-2016 09:29 PM
آخرین ارسال: salavati1
  شخص حقوقی واقسا م آن behabadi 0 871 11-11-2015 10:35 PM
آخرین ارسال: behabadi
Star عضویت در گروه مجازی "محفل حقوقی ها" در تلگرام sirizan 3 5,425 09-27-2015 09:45 AM
آخرین ارسال: mariyana
  مراحل صدور «قرار جلب» در امور کیفری و حقوقی محمدحبیبی 0 1,521 11-11-2014 05:34 AM
آخرین ارسال: محمدحبیبی
  چه مجازات‌هایی در انتظار اشخاص حقوقی متخلف است؟ محمدحبیبی 0 1,166 09-01-2014 10:25 PM
آخرین ارسال: محمدحبیبی
  قواعد حقوقی حاکم بر تبدیل تعهد محمدحبیبی 0 1,339 04-08-2014 07:02 PM
آخرین ارسال: محمدحبیبی
  نظریه‌های مشورتی اداره کل امور حقوقی و تدوین قوانین قوة قضائیه محمدحبیبی 0 1,584 02-17-2014 07:43 AM
آخرین ارسال: محمدحبیبی
  ۴ پرسش و پاسخ حقوقی منتشر شد محمدحبیبی 2 1,927 02-15-2014 09:27 PM
آخرین ارسال: 223366
  حل مشکلات حقوقی دو جنسه‌ها با کمک کروموزوم‌ها محمدحبیبی 0 1,366 12-18-2013 06:25 PM
آخرین ارسال: محمدحبیبی

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان