امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی کتاب «پناهندگی در حقوق بین الملل»
#1
حقوق بین الملل پناهندگی در عصر حاضر به عنوان یکی از گرایش های حقوق بین الملل در کنار حقوق بین الملل بشر ، حقوق بین الملل بشردوستانه و حقوق بین الملل کیفری مورد بحث قرار می گیرد. کتاب حاضر در چهار فصل مجزا به مضوعاتی نظیر شرایط پناهندگی، تعهدات دولت ها و حمایت دیپلماتیک از پناهندگان پرداخته است.
گروه علمی کافه حقوق: حقوق بین الملل پناهندگی در عصر حاضر به عنوان یکی از گرایش های حقوق بین الملل در کنار حقوق بین الملل بشر ، حقوق بین الملل بشردوستانه و حقوق بین الملل کیفری مورد بحث قرار می گیرد. اگرچه حقوق بین الملل پناهندگی تاکنون تاریخچه ای به قدمت تشکیل دولت ها و حکومت ها و حتی قبل از آن را در آستین خود دارد اما واقعیت این است که وقوع تهدیدات و چالش های نوین در عرصه جامعه بین المللی از جمله عملکرد بین المللی تروریسم به ویژه تروریسم سلفی گری و هم چنین وقوع مخاصمات مسلحانه خانمان برانداز در مناطق مختلف از سوریه تا اوکراین منجر شده است تا پوسته از تن در آورده و درصدد پوشش نوینی برای خود باشد؛ امری که تاکنون نتوانسته است جامه عمل به خود بپوشاند.

در عصر حاضر ، نه تنها حقوق بین الملل پناهندگی نتوانسته است بر چالش ها و تهدیدات گذشته ی خود فائق آید بلکه کارایی لازم را برای برخورد با تهدیدات جدید به ویژه تروریسم ندارد . البته این چالش ها و تهدیدات نبایستی این طرز تلقی یک جانبه ی ناامیدوارانه را در اذهان ایجاد نماید که حقوق بین الملل پناهندگی به ویژه از پس از تصویب کنوانسیون ۱۹۵۱ حقوق پناهندگی و پروتکل ۱۹۶۷ آن ، هیچ توفیقی نداشته است.
کتاب پناهندگی در حقوق بین الملل از چهار فصل تشکیل شده است که در فصل نخست به کلیات حقوق بین الملل پناهندگی از جمله آن که پناهنده در اسناد حقوقی بین المللی به چه معنا بوده و چه تفاوتی میان پناهنده و پناهجو وجود دارد. شرایط پناهندگی از منظر قوانین بین المللی مرتبط چیست و موضع اسناد بین المللی و ملی در زمینه حقوق پناهندگی چیست. در فصل دوم به حقوق و تکالیف دول میزبان پناهندگان و خود پناهندگان نسبت به یکدیگر ، مباحثی مطرح شده و از جمله از تکالیف دول میزبان به عدم بازگرداندن  و حمایت دیپلماتیک پناهنده و حفظ حقوق پناهندگان چون حق کار ، حق آزادی رفت و آمد ، حق بهداشت و حق هم بستگی خانوادگی سخن به میان آمده است. سپس به حقوق دول میزبان به ویژه اختیار به عدم اعطای پناهندگی ،تروریسم و عدم اعطای پناهندگی و نهایتا تکلیف پناهندگان نسبت به دول میزبانشان ، اشاره شده است.
در فصل سوم این اثر ،نقش نهادهای متولی بین المللی در زمینه حقوق بین الملل پناهندگی مورد تمرکز قرار گرفته و در این راستا ، چهار سازمان بین المللی اصلی در حوزه حقوق بین الملل پناهندگان یعنی کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد ، اتحادیه اروپایی ، اتحادیه آفریقایی و سازمان کشورهای آمریکایی انتخاب شده اند . در فصل چهارم تحت عنوان (( جهان اسلام و حقوق بین الملل پناهندگی )) ، به پناهندگی از منظر حقوق بین الملل اسلام پرداخته شده است و در این راستا، پس از ذکر قواعد کلی حاکم بر پناهندگی در حقوق اسلام  ، قوانین جمهوری اسلامی ایران در زمینه پناهندگی و موضع آن در این باره ، رژیم حقوقی خاص بین المللی حاکم بر پناهندگان فلسطینی و نهایتا پناهندگان سوری مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
مشخصات کتاب :
عنوان: کتاب پناهندگی در حقوق بین الملل
مولف : سید مصطفی کازرونی
نوبت چاپ : اول ۱۳۹۴
تیراژ: ۵۰۰ نسخه
شابک : ۱-۰۱-۷۹۴۴-۶۰۰-۹۷۸
قیمت : ۱۷۰۰۰ هزار تومان
انتشارات: موسسه فرهنگی هنری انتشاراتی نگاه بینه
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان