Forum
محدوده جهل به قانون در رفع مسئولیت کیفری(قسمت اول) - نسخه قابل چاپ

+- Forum (http://blogylaw.com/forum)
+-- انجمن: حقوق (http://blogylaw.com/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: آئین دادرسی(مدنی-کیفری) (http://blogylaw.com/forum/forumdisplay.php?fid=37)
+--- موضوع: محدوده جهل به قانون در رفع مسئولیت کیفری(قسمت اول) (/showthread.php?tid=3859)محدوده جهل به قانون در رفع مسئولیت کیفری(قسمت اول) - parsalaw - 15-01-2018

محدوده جهل به قانون در رفع مسئولیت کیفری
وب سایت وکیل پایه یک دادگستری _ طبق قانون مدنی ایران فرض قانون بر این است که پس از تصویب قانون و انتشار آن در روزنامه رسمی و گذشت 15 روز قوانین همگان اعم از ایرانی و خارجی لازم الاجرا می شود و هیچکس نمی تواند با بهانه جهل به قانون از خود رفع مسئولیت نماید پس فرض بر آگاهی همگان از قوانین می باشد.اما بر این قاعده استثنائاتی نیز وارد است.جهل به قانون هم در برخی موارد استثنایی پذیرفته شده‌است.
1- جهل به حکم مانع از مجازات مرتکب نیست
اقای بهنام جهل به قانون را از جمله موضوعاتی دانست که در قانون مجازات اسلامی جدید نیز به آن پرداخته شده است و در این رابطه تصریح کرد: البته در منابع فقهی هم راجع به جهل به قانون فتاوی مختلفی داریم ولی در قانون مجازات اسلامی فعلی در ماده 155 صراحتاً تاکید شده که جهل به حکم مانع از مجازات مرتکب نیست مگر اینکه تحصیل علم برای وی ممکن نباشد یا جهل به حکم شرعاً عذر محسوب شود. در تبصره این ماده آمده است جهل به نوع یا میزان مجازات مانع از مجازات نیست. بدین معنا که اگر مردم ندانند فلان عمل مجرمانه چه مجازاتی دارد این سالب مسئولیت کیفری نیست. (جهل به نوع ومیزان مجازات ) مورد بعدی خود جرم بودن عمل است که شخص نداند آیا این عمل مجرمانه است یا خیر.
 
2- قانونگذار راه اطلاع‌رسانی قانون را چاپ قانون در روزنامه رسمی دانسته است
این قاضی با اشاره به ماده 2 قانون مدنی بیان کرد: در این قانون آمده است که هرگاه قانونی تصویب شد و در روزنامه رسمی منتشر شد با انقضاء مدت 15 روز این قانون لازم الاجراست و همه افراد باید از این قانون مطلع شوند و قانونگذار طرق اطلاع‌رسانی قانون رافقط چاپ قانون در روزنامه رسمی دانسته (در قانون عنوان نشده از طریق رادیو و تلویزیون باید اطلاع‌رسانی صورت گیرد) بنابراین عملی را که قبلاً جرم نبوده وحال قانونگذار این عمل را جرم دانسته وقتی در روزنامه رسمی منتشر شد عموم باید از این قانون با اطلاع شوند.
بهنام ادامه داد: مثلاً صدور چک بلامحل، زمانی، هر نوع چکی که صادر می‌شد اگر موجودی شخص صادر کننده چک کافی نبود جرم محسوب می‌شد( البته در این مورد قانون تغییر کرد) در ماده 13 قانون چک این مورد اصلاح شد و فقط چک روز جرم است . بعد از اصلاح قانون، باید اطلاع‌رسانی صورت گیرد تا عموم مردم از این موضوع با خبر شوند در ماده 155، جهل به حکم عنوان شده است نه جهل به قانون. منظور از جهل به حکم این است که اگر عملی مجرمانه باشد جرم بودن آن را کسی اطلاع نداشته باشد این مانع از اجرای حکم نیست. به شرطی که در روزنامه رسمی منتشر شده باشد و جرم بودن آن عمل از طرف قانونگذار به اطلاع عموم رسیده باشد.
ادامه مطلب را می توانید یا در وب سایت حقوقی و یا در پست های بعدی مشاهده فرمایید.RE: محدوده جهل به قانون در رفع مسئولیت کیفری(قسمت اول) - saeed - 19-01-2018

کارای مهاجرت رو شما هم انجام میدین؟